topspin
04 خرداد 1402 - 19:50

تعامل مطلوب دستگاه قضایی مازندران برای احقاق حقوق مردم

محمودآباد- رئیس کل دادگستری مازندران گفت: دستگاه قضائی مازندران نیز در جهت احقاق حقوق مردم و رفع ظلم و ستم از ستمدیدگان، تعامل خوبی با مرکز وکلای قوه قضائیه دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدصادق اکبری عصر پنجشنبه در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضائی که با حضور سخنگوی قوه قضائیه در محمودآباد برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای والامقام به ویژه شهدای گرانقدر عملیات غرور آفرین بیت المقدس، اظهار کرد: وکالت در نظام حقوقی جایگاه ویژه ای داشته و در قرآن کریم و کلام معصومین (ع) نیز مورد توجه ویژه قرارگرفته است.

این مقام قضائی، وکالت در دعاوی را امری مهم و حساس عنوان کرد و افزود: در کشورهای مختلف برای ساماندهی وکالت در دعاوی، کانون‌های وکلا پیش بینی شده و این کانون‌ها با حضور وکلا حسب قانون و مقررات اداره می‌شوند.

حجت الاسلام اکبری ادامه داد: در نظام قضائی ایران نیز از سال‌ها پیش مرکز وکلای قوه قضائیه مورد توجه قرار گرفته و طی این سال‌ها جایگاه خود را تثبیت کرده است.

رئیس کل دادگستری استان مازندران با اشاره به اهمیت امر وکالت در محاکم حقوقی، افزود: قاضی مقامی است مستقل که مأمور به اجرای عدالت، احقاق حق و ابطال باطل است و در این مسیر برای کشف واقع و احراز واقع و انجام رسالت بزرگ خود نیازمند حضور نهاد و یا افرادی است که زبان گویای تظلم خواه باشند و وکلا در این مسیر کمک می‌کنند تا مأموریت اصلی توسط قاضی بدرستی انجام شود.

حجت الاسلام اکبری، امین بودن وکیل را از جمله فاکتورهای بسیار مهم و تأثیرگذار عنوان کرد و گفت: وکیلِ امین آنچه وظیفه خود می‌داند و لازم است، در دفاع از موکل خود بدرستی از باب امانت داری انجام می‌دهد و وکیلِ امین است که می‌تواند اعتماد کامل موکل خود را جلب کند.

وی با بیان اینکه نگاه قاضی به وکیل، فردی عالم به مباحث دقیق حقوقی است، تاکید کرد: وکیل باید دائماً خود را به دانش روز مسلح کرده و از دانش کافی و مبانی علمی، فقهی و حقوقی برخوردار باشد تا بتواند از موکل خود به بهترین نحو ممکن در دادگاه دفاع کند.

رئیس کل دادگستری استان مازندران ادامه داد: همه ما به عنوان یک انسان و یک مسلمان باید به درد دردمند توجه داشته باشیم و اگر موکل، بضاعت مالی پرداخت حق الوکاله را نداشت اصل کمک به ستمدیده و مظلوم را مورد توجه قرار دهیم که از مرکز وکلا قوه قضائیه در این بخش انتظار ویژه داریم تا این افراد را مورد مساعدت قرار دهند.

حجت الاسلام اکبری تصریح کرد: مرکز وکلای قوه قضائیه به لحاظ ساختاری عملکرد خوبی در استان و البته در کشور داشته است؛ اعضای مرکز وکلای قوه قضائیه در استان مازندران و هیأت مدیره و دست اندرکاران آن از افراد شایسته و خوشنام برگزیده شده و عملکرد مطلوبی داشته است.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: دستگاه قضائی مازندران نیز در جهت احقاق حقوق مردم و رفع ظلم و ستم از ستمدیدگان، تعامل خوبی با مرکز وکلای قوه قضائیه در استان دارد تا از آنچه به این جایگاه خدشه وارد می‌نماید مصون نگه داشته شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238277