topspin
18 بهمن 1401 - 12:41

سهم عظیمی از جایگاه پرورش انسان مربوط به جامعه زنان است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه جایگاه زن در نظام تکوین ویژه است، چون بیشترین سهم را در ایجاد و توسعه انسان اشرف مخلوقات دارد، گفت: سهم عظیمی از جایگاه پرورش انسان مربوط به جامعه زنان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی، آیت‌الله سید علیرضا عبادی در دیدار جمعی از بانوان دستگاه‌های اجرایی استان به مناسبت ایام الله دهه فجر، اظهار داشت: خدای حکیم عالم و آدم را به نحو احسن آفریده است، بنابراین همه عناصر در جای خودش به بهترین وجه قرار گرفته و در نظام تشریع هم این گونه است.

وی بیان کرد: البته شرایط نامساعد دنیا که قرن‌ها به خاطر سلطه عناصر خودخواه بر فرهنگ و جامعه بشری، آسیب‌های زیاد وارد کردند و از 400 سال قبل و به نسبت در کشورهای اسلامی از 200 سال قبل ضمیمه استکبار داخلی، استعمارگران خارجی شدند این آسیب‌ها بیشتر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی افزود: ما در شرایط آخرالزمانی به سر می‌بریم، از این جهت مفاهیم فرهنگی که در شناخت انسان و جایگاهش مطرح است بسیار آسیب دیده، اما به هر حال هم نظام تکوین و هم نظام تشریع مخلوقیت با قدرت خداوند است. 

عبادی با اشاره به اینکه جایگاه زن در نظام تکوین ویژه است چون بیشترین سهم را در ایجاد و توسعه انسان اشرف مخلوقات دارد، تصریح کرد: سهم عظیمی از جایگاه پرورش انسان مربوط به جامعه زنان است.

امام جمعه بیرجند در ادامه نقش مادر را ویژه خواند و سرنوشت نسل بعد در پیشانی مادران آنها نوشته شده است، گفت: مادران نقش تعلیم و تربیتی دارند، بنابراین اولین معلم برای همه زن است و خداوند زن را با قلبی که آیینه انعکاس رحمت الهی است آفرید. 

وی با اشاره به اینکه مردان بزرگ تربیت شده زنان بزرگ هستند، عنوان کرد: در مسائل تشریعی نیز زن و مردم مکمل همدیگر هستند. در مسئله ازدواج که ما اگر در شرایط 100 درصد اسلامی می‌بودیم یکی از اصول آن تشکیل خانواده برای تک تک افراد بود و این لوازمی دارد که لوازمش در عهد و پیمان زندگی که زن و مرد مکمل هم هستند این است که اول مرد باید مهریه مطابق شأن زن برعهده بگیرد و برای تأمین نیازهای زندگی به دنبال کارهای سخت برود. نیاز یکی از اموری است که افراد را کوچک و کم شأن می‌کند و در تشریع دین، خداوند به زن در این زمینه مصونیت داده چون طبق دین خرج زندگی او را به تعهد شوهر قرار داده و در تربیت دینی هم به زن تفهیم شده که به هیچ کسی جز شوهرش اعتنا نکند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی بیان کرد: تمام فرصت وقت زن برای خودش است، اما فرصت وقت مرد برای خودش نیست و باید کار کند و پاسخگو باشد. از این جهت زن کاری که می‌کند بر اساس قصد قربت الهی به عنوان خیرات و اجر جهاد محسوب می‌شود.

عبادی در ادامه افزود: زن فرصتی که برای تربیت فرزند می‌گذارد باقی‌الصالحات است. در قرآن کریم برای اهل ایمان در طول تاریخ، خداوند یک زن(حضرت آسیه) را به عنوان اسوه و نمونه نشان می‌دهد. 

وی با اشاره به آسیب‌هایی که بر انسان و اسلام وارد شده است، تصریح کرد: امروز به عنایت خداوند حرکت‌هایی به وجود آمده که اگر قدر آن را بدانیم و وظیفه خود را انجام دهیم شاید به فرج مسلمین و نوع انسان و نجات بشر از دست این غول‌های بیابانی بینجامد که بشر را بر اساس هواهای نفسانی به ذلت کشاندند.

امام جمعه بیرجند افزود: امیدواریم به برکت انقلاب، خداوند این فرصت را نزدیک کند و فرزند حضرت زهرا(س) بشر را نجات دهد و زندگی اسلامی و انسانی در صحنه تمدن و میدان دیده شود.

مسئله اشتغال، فروش تولیدات و ایجاد فضای اختصاصی دغدغه‌های بانوان استان

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: مسئله اشتغال و فروش تولیدات بانوان و نیز ایجاد فضای اختصاصی برای نشاط همواره از دغدغه‌های بانوان استان بوده است. 

فرشته اسدزاده افزود: در این راستا ایجاد پارک‌های بانوان و بازارچه صنایع دستی برای این قشر در دستور کار قرار گرفت و در سفر دوم رئیس جمهور با تلاش استاندار، 2 مصوبه به این کار اختصاص یافت. 

وی گفت: در این زمینه اعتباری برای توسعه و تجهیز پارک‌های بانوان در شهرستان‌ها و نیز تجهیز و توسعه بازارچه ویژه صنایع دستی و مشاغل خانگی بانوان استان در نظر گرفته شد که امیدواریم با تخصیص این اعتبارات گامی در تحقق آن برداشته شود. 

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری با اشاره به برنامه‌های دهه فجر در حوزه بانوان گفت: علی‌رغم تصورات باطل دشمنان، ما چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم و اگر قرار است ایران اسلامی با جوانی جمعیت مقتدر شود، تلاش می‌کنیم برنامه‌های آن به خوبی تحقق یابد. 

وی با بیان اینکه پیوست فرهنگی در مباحث حوزه بانوان استان با جدیت دیده شده است افزود: حضور پررنگ در کنار مزار شهدا، اعتکاف، جشن تکلیف، اردوهای مذهبی و کارگاه آموزش حوزه عفاف و حجاب در دستور کار حوزه بانوان قرار گرفته است. 

اسدزاده اظهار داشت: ما به این باور رسیده‌ایم که زبان هنر برای انتقال مفاهیم ارزشی انقلاب اسلامی بسیار زبان گویایی است، لذا در دهه فجر آیین‌های شعر و ادبی و تجلیل از تعدادی از بانوان محجبه صنوف پیش‌بینی شده است. 

انتهای پیام/ 252/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024534